PONSBLOK MADENCİLİK VE YAPI ELEMANLARI SAN. VE TİC. A.Ş. 

Almanya ve Fransa’nın yanı sıra dünyanın pek çok ülkesinde tercih edilen yeni nesil hafif yapı elemanı PonceBloc artık Türkiye’de de üretiliyor. Türk inşaat sektörünün yeni yapı elemanı olarak hafifliği ile devrim yaratacak PonceBloc, Fransız know how’ına ek olarak Alman teknolojisi ve dizaynı ile Kayseri’de üretiliyor.

Acentecilik, armatörlük, entegre lojistik hizmetleri ve liman işletmeciliği gibi ana iş kollarının yanı sıra farklı sektörlerde de faaliyet gösteren Arkas’ın inşaat sektöründeki yeni iştiraki olan PonceBloc, Arkas’ın, faaliyet gösterdiği sektörlerdeki yenilikçi ve öncü kimliğine uygun olarak, Türkiye’nin yeni nesil, çevre dostu hafif yapı elemanıdır.

Üstün ısı ve ses yalıtım performansı, kolay uygulama imkanı ve uzun yapı ömrü ile de fark yaratan, pomza taşından üretilen PonceBloc, hafifliğinin yanı sıra çevreci, yüzde yüz geri dönüştürülebilir doğal bir ürün.

Kayseri’de bulunan 5 bin metrekare kapalı, 63 bin metrekare açık alandan oluşan fabrikası, İzmir ve İstanbul’da ofisleri  ve seçkin bayi ağı ile tüm Türkiye’ye hizmet veriyor.

PANEL FİX – TEKNIK ÖZELLIKLER

Görünüş : Beyaz Kuru

Yığın Yoğunluk : 920± (kg/m³)

Sertleşmiş Kuru Harcın Yoğunluğu : 1020± (kg/m³)

Isıl İletkenlik : P= %50 (0,26 W/mK )

Basınç Dayanımı : M10 >13 N/mm²

Başlangıç Çekme Yapışma Mukavemeti : 0,65 N/mm²

Suya Daldırıldıktan sonra çekme Yapışma Mukavemeti : 0,65 N/mm²(FP)

Isıyla Yaslandırıldıktan sonra Çekme Yapışma Mukavemeti : 0,59 N/mm²

Donma Çözünme Çevriminden sonra Çekme Yapışma Mukavemeti : 0,56 N/mm²

Açık bekletme süresi (Çekme yapışma Mukavemeti 25 dakika Sonra) : 0,45 N/mm²

İslenebilme süresi : 75±10 dk

Klorür içeriği : < 0,025%±

Hava içeriği : %8,2±

Su Buharı Geçirgenliği : 5/20

Başlangıç kayma dayanımı : 0,16 N/mm2 ±

Su Emme : ≤ 0, 15 ± kg/m² dk 0,5 (W1 TS EN1015–18:2004)

Yangın Dayanımı : A1 sınıfı yanmaz malzeme

Saklama Süresi : Uygun ortamda 12 ay

Uygulama Sekli : Çelik Mala ve tarak ile uygulanır

PANEL FİX 5 

Tanımı : PonsBlok® FIX5/ 680 ISI İZOLASYONLUDUVAR ÖRME işlemlerinde kullanılır.Perlit ve ponza agregaları ile hidrolikbağlayıcı ve üstün performans sağlayıcı doğal hammaddelerle desteklenerek oluşturulmuş, ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlayan, su iticilik özelliği olan ekolojik bir örgü harcıdır. A1 sınıfı yanmaz malzemedir. Nefes alabilen malzemedir. Hafif yapısı ile yapılara yük bindirmez. İnsan yaşamına zararlı madde içermez. Ses yalıtımı sağlar. Asit yağmurlarına dayanıklı olup, rutubet ve nemi önleyerek, küf ve mantar oluşumunu engeller.

Uygulama Alanları : PonceBloc®, Tuğla, bims blok ve gaz beton ile örme işlemleri.

Harcın Hazırlanışı : 20 kg.’lık PonsBlok® FIX 5/ 680 torbasının tamamı 9,2 – 9,6 lt su ile 5–6 dk. karışım homojen oluncaya kadar temiz bir kap içerisinde düşük devirli mikser ile karıştırılır. Suyun tamamı bir defada konmayıp kademeli olarak ilave edilir. Harç 10 dk. dinlendirilir. Bir torbanın tamamının aynı anda karıştırılması ve kullanılması gereklidir. Hazırlanan karışım maksimum 2 saat içinde kullanılmalıdır.

Uygulama Şartları : +5ºCila +50ºC aralığında uygulama yapılabilir.

Saklama Koşulları : Kuru bir ortamda su ile teması olmadan+5ºC‘nin üzerinde muhafaza edilir. En fazla 10 sıra üst üste istiflenerek, orijinal ambalajı içinde 12 ay saklama süresi vardır.

Uygulama : Uygulama yüzeyi zayıf tutunan, yağlı, parafinli, yabancı maddelerden ayrılmalı ve temizlenmelidir. Mala ile örme işlemi gerçekleştirilir.

Malzeme Tüketimi : PonceBloc® uygulama yöntemi ile sarfiyat; 400x 280mm’lik19 cm kalınlığındaki duvar için 6 kg/m² dir.

 

PANEL FİX 5 – TEKNİK ÖZELLİKLER

Görünüş: Beyaz

Kuru Yığın Yoğunluk : 680 ± % 10 (kg/m³).

Sertleşmiş Kuru Harcın Yoğunluğu : 930 (kg/m³) ± % 10 Isıl İletkenlik:P= %50 (0,22W/mK)

İşlenebilme Süresi : 105 dk ± 10dk

Klorür İçeriği : ≤%0,02 ± % 10

Hava İçeriği : ≥ %5

Başlangıç Kayma Dayanımı : ≤ 0,05 N/mm²± % 10

Su Emme : ≤ 0,20 kg/m².dk0,5 ± % 10

Su Buharı Geçirgenliği : 5/20

Basınç Dayanımı : M5≥6 N/mm²

Yangın Dayanımı : A1 sınıfı yanmaz malzeme

Saklama Süresi : Uygun ortamda 12 ay

Uygulama Şekli : Mala ile uygulanır

Thermal Plaster

Tanım : PonsBlok® Thermal Plaster , binalarda ısı, ses ve yangın yalıtımına katkı sağlamak amaçlı su itici olarak tasarlanmıştır. %99’i inorganik hammaddelerden oluşan sıva, aynı zamanda yüksek su iticilik özelliği sayesinde nem yalıtımına da destek verir. Hidrofobik özelliğine sahiptir. Nefes alabilen yapısı ile nem, mantar, küf, böcek oluşumunu engeller. İnsan yaşamına zararlı madde içermez. A1 sınıfı yanmaz malzemedir. Kimyasal bozunmaya uğramaz, ömrü binanızın ömrüne eşdeğerdir.

Uygulama Alanları : Dıs ve iç cephelerde ısı ve ses yalıtımına katkı sağlanması gereken ortamlarda; PonceBloc®, beton, betonarme, bims beton, gaz beton, tuğla, izotuğla ve eski yapıların restorasyonun da güvenle uygulayabilirsiniz.

Yüzey Hazırlığı : Uygulama yapılacak yüzeylerde bozukluklar varsa giderilmeli ve tamir edilmelidir. Yağlı, parafinli, kireçli, alçılı, silikonlu ve akrilik kalıntılı olan yüzeylere doğrudan uygulanmaz.

Sıvanın Hazırlanışı : 20 kg’lık Ponsblok® Thermal Plaster’ ın tamamı 16,2 -17,2 lt su ile 5–6 dk. Karışım homojen oluncaya dek düşük devirli mikser ile temiz bir kap içerisinde karıştırılır. Suyun tamamı bir defada konmayıp kademeli olarak ilave edilir. Bir torbanın tamamının aynı anda ayrıştırılması ve kullanılması zorunludur. Hazırlanan karışım 2 saat içinde kullanılmalıdır. Karışım mala ya da makine ile yüzeye uygulanabilir.

Uygulama Şartları : +5 ºC – +35 ºC uygulama yapılabilir. Aşırı rüzgarda ve direkt güneş ışığı altında uygulamalara ilave özen gösterilmelidir.

Saklama Koşulları : Kuru bir ortamda su ile teması olmadan +5ºC ‘nin üzerinde muhafaza edilir.

PANEL FİX

Tanım : PonsBlok® PANELFIX YAPISTIRMA HARCI, PonceBloc® Panellerinin yapıştırılmasında ve her türlü inşaat ve zemin tiplerinde, iç ve dış mekânlarda kullanılabilen, duvar bileşeni ile uyumlu, yüksek performanslı, çimento esaslı, yüksek aderans özellikli yapıştırma harcıdır.

Özellikler : Hızlı priz alan, her türlü inşaat ve zemine uyumlu, kolay uygulanabilme özelliği olan isçilik maliyetinden ve zamandan tasarruf sağlayan, uzun ömürlü, %99 inorganik malzemeden oluşan yapıştırma harcıdır. Çevre ve insan sağlığına zararlı hiçbir madde içermez. Hidrofobik özellikte olduğu için ıslanmaya maruz kalan yüzeyler için idealdir.

Uygulama Alanları : Betonarme yüzeylerde, PonceBloc® Panel yapıştırmada, binaların içinde ve dışında PonceBloc®, beton, gaz beton, tuğla, izotuğla, alçıpan, betopan, sıvalı yüzey vb. duvar bileşenlerini ve brüt beton, hafif beton, sap, vb. zemine seramik, granit seramik, doğal tas, dekoratif tuğla, dekoratif plaka ve panel sabitlemede kullanılır. Alttan ısıtmalı sistemlerin seramik döşemeleri için tavsiye edilir. Ponsblok® PanelFix Hazırlığı: 25 kg.

PonsBlok® PANELFIX Yapıştırma Harcı 10- 10,5 lt su ile, 8- 10 dk. süre ile karışım homojen oluncaya kadar temiz bir kap içerisinde mikserlenir. Suyun tamamı bir defada ilave edilmeden kademeli olarak ilave edilmeli ve düşük devirli olarak karıştırma işlemi gerçekleştirilmelidir. Karışım uygulama yapılacak yüzeye çelik mala ile uygulanır.

Yapıştırılacak panel ebadı için tavsiye edilen 5-6mm dişli tarakla harç üzerinden geçilir. Yapıştırılacak malzeme, PonsBlok® PANELFIX Yapıştırma Harcı uygulanmış yüzeye el ile sabitlenir. Hazırlanan karışım bir saat içinde kullanılmalıdır. Uygulama esnasında katılaşan harca yeniden su ilave edilerek kesinlikle tekrar kullanılamaz. Torbanın tamamı kullanılmalıdır. Karışıma temiz su dışında hiçbir bilesen eklenmemelidir.

Uygulama : Yüzey boya, parafin, kalıp yağı, vb. aderansı azaltacak kimyasallardan temizlenmeli, duvara zayıf tutunan malzemeler duvardan arındırılmalıdır. Uygulama yüzeyinin prizini almıs olmasına dikkat edilmelidir. Hazırlanan yapıştırma harcı yüzeyde en az 4 mm. kalınlığında olacak şekilde uygulanmalıdır. Panellerin üzeri PonsBlok® Thermal Plaster ile sıvanır ise derz dolguya ihtiyaç yoktur. +5ºC ila +50ºC aralığında uygulama yapılabilir. Ürün aynı zamanda derz dolgusu olarak da kullanılabilir. Uygulama sonrası yüzey en az 1 gün süre ile yağmur ve sudan uzak tutulmalıdır.

Uygulama Sıcaklığı :  +5 ºC – 50ºC sıcaklık aralığında uygulama yapılabilir.

Saklama Koşulları : 25. kg’ lık torbalar halinde 8 torbadan fazla üst üste istiflenmemelidir. Nemsiz ortamda su ile temas etmeden 12ay süre ile muhafaza edilebilir.

Malzeme Tüketimi : 5- 6 mm. tarak kalınlığı için 1m² yüzeye 4- 6 kg. PonsBlok® PANELFIX Yapıştırma Harcı kullanılması önerilmektedir.

PANEL FİX 10

Tanımı: PonsBlok® FIX 10/ 800 ISI IZOLASYONLU DUVAR ÖRME işlemlerinde kullanılır. Perlit ve ponza agregaları ile hidrolik bağlayıcı ve üstün performans sağlayıcı doğal hammaddelerle desteklenerek oluşturulmuş, ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlayan, su iticilik özelliği olan ekolojik bir örgü harcıdır. A1 sınıfı yanmaz malzemedir. Nefes alabilen malzemedir. Hafif yapısı ile yapılara yük bindirmez. İnsan yaşamına zararlı madde içermez. Ses yalıtımı sağlar. Asit yağmurlarına dayanıklı olup, rutubet ve nemi önleyerek, küf ve mantar oluşumunu engeller.

Uygulama Alanları: PonceBloc®, Tuğla, bims beton ve gaz beton ile örme işlemleri.

Harcın Hazırlanışı: 20 kg.’lık PonsBlok® FIX 10/800 torbasının tamamı 8,5-9 LT su ile 5–6 dk. karışım homojen oluncaya kadar temiz bir kap içerisinde düşük devirli mikser ile karıştırılır. Suyun tamamı bir defada konmayıp kademeli olarak ilave edilir. Harç 10 dk. dinlendirilir. Bir torbanın tamamının aynı anda karıştırılması ve kullanılması gereklidir. Hazırlanan karışım maksimum 2 saat içinde kullanılmalıdır.

Uygulama Şartları: +5ºC ila +50ºC aralığında uygulama yapılabilir.

Saklama Koşulları: Kuru bir ortamda su ile teması olmadan +5ºC‘nin üzerinde muhafaza edilir. En fazla 10 sıra üst üste istiflenerek, orijinal ambalajı içinde 12 ay saklama süresi vardır.

Uygulama: Uygulama yüzeyi zayıf tutunan, yaglı, parafinli, yabancı maddelerden ayrılmalı ve temizlenmelidir. Mala ile örme işlemi gerçekleştirilir.

Malzeme Tüketimi: PonceBloc® uygulama yöntemi ile sarfiyat; 400x 280 mm’ lik 19 cm kalınlığındaki duvar için 7,7 kg/m² ’ dır.

 

PANEL FİX 10 – TEKNIK ÖZELLIKLER

Görünüş: Beyaz

Kuru Yığın Yoğunluk: 800 ± % 10 (kg/m³)

Sertleşmiş Kuru Harcın Yoğunluğu: ≤ 1230 ±%5(kg/m³)

Isıl İletkenlik: P= %50 (0,36 W/Mk)

İslenebilme Süresi: ≤ 100±10 dk

Klorür İçeriği: ≤ % 0,025±

Hava İçeriği: ≤ % 3±

Başlangıç Kayma Dayanımı: ≤ 0,05 N/mm²

Su Emme: ≤ 0,55 ± kg/m².dk 0,5

Su Buharı Geçirgenliği: 5/20

Basınç Dayanımı: M10 >12 N/mm²

Yangın Dayanımı: A1 sınıfı yanmaz malzeme

Saklama Süresi: Uygun ortamda 12 ay

Uygulama Sekli: Mala ile uygulanır.

Thermal Plaster – TEKNIK ÖZELLIKLER

Görünüş : Beyaz

Kuru Yığın Yoğunluk : 440 ± 50 kg/m³

Sertleşmiş Sıkışmış Harcın Kuru Birim Ağırlığı : 550 ± 50 kg/m³

Isı İletkenlik : 0,118 W/m.K (TS EN 1745:2000)

Basınç Dayanımı : < 2,5 N/mm² ± (CS || TS EN 1015- 1:2000)

Alt Tabakaya Yapışma Dayanımı : >0,45 N/mm² ±(FP TS EN 1015–12:2000)

Su Emme : 1015–18:2004)

Buhar Difüzyonu : ≤ 9,84 (TS EN 1015–19 :2000)

Iç Sıvılar Için Rutubet : ≤ 8,6

Boyaya Hazır olma Süresi : Uygun ortamda 40 -60 saat

Yangın Dayanımı : A1 sınıfı yanmaz malzeme

Saklama Süresi : Uygun ortamda 12 ay

Uygulama Sekli : Mala veya makine ile uygulanır.

Uygulama : Uygulanacak yüzey boya, parafin, kalıp yağı, vb. aderansı azaltacak kimyasallardan

temizlenmelidir. Duvar zayıf tutunan malzemeden ayrılmalı, bozukluklar varsa düzeltilmelidir. Bina

yüzeyine belirli aralıklarla anolar aynı malzeme ile monte edilir. Önceden hazırlanmış malzeme

anolar arasına çelik mala ya da sıva makinesi ile doldurulur. Daha sonra anolar arasındaki sıva

fazlası, mastar ile düzeltilir. Mala ile yüzeye düz ya da dekoratif tekstürlü görünüm verilir.

Malzeme Tüketimi : 1cm kalınlık için 1 m² yüzeyde 5- 5,5 kg’dır.