Çatı ve Cephe Kaplama Malzemeleri

Atermit 1956 yılından beri çatı ve cephe kaplama malzemeleri üretmektedir.

Asbestli çimentodan üretilen oluklu levhalar ile başlayan üretim, Adana fabrikası sonrasında 1977’de İzmir ve 1987’de Kocaeli (Gebze) fabrikalarının kurulması ile bütün Türkiye’yi kapsamıştır.  Enerji yalıtımının önemi arttıkça gelişen endüstriyel çatı ve cephe kaplama pazarına 1994 yılında EPS dolgulu sandviç paneller sunulmuştur.

2006 yılında Atermit’in kendi geliştirdiği asbestsiz (NT) lifli çimento levhalar ile ihracat pazarları yeniden canlanmış ve 20’den fazla ülkeye Ça ihraç edilmeye başlanmıştır.

Atermit lifli çimento oluklu/düz levhalar, arduazlar ve EPS dolgulu sandviç panel yanında tek kat metalden üretilen trapez ve sinüs profilli levhalar ve metal kiremitler de Atermit fabrikalarında üretilmektedir.

Isı Yalıtımı Ürünleri

Artan enerji fiyatları ve artık çok ciddi şekilde farkedilen iklim değişikliği karbon (fosil yakıt) kaynaklı enerji kullanımının azaltılması gerekliliğini tartışılmaz hale getirmiştir. Bu konuda alınabilecek önlemler içinde en etkililerden birisi binalara yapılacak yalıtım sayesinde ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjiden tasarruf etmek ve bu şekilde karbondiyoksit (CO2) salınımını azaltmaktır.  Bu konuda yapılan bir araştırmanın detayları Çevre ve Isı Yalıtımı sayfasında bulunabilir.

Aterpor Asmolen Ürünleri

Aterpor Asmolen, EPS’den yapılmış tavan ve döşeme elemanıdır. Malzeme yapısı ile binaların statik yükünü hafifletir.

Katlar arasında ısı yalıtımı sağlar. Aterpor Asmolen, hem en hafif, hem de en yüksek ısı yalıtımı sunan kat arası dolgu malzemesidir. Binaların kiriş, kolon ve tablalarında 3:1 oranında yük hafiflemesi sağladığından bina maliyetini azaltır. Ayrıca deprem sırasında meydana gelen sarsıntıların bina üzerindeki yıkıcı etkisini en aza indirir.

Günümüzde yapılan binaların çoğunluğunun betonarme yapılardan oluştuğu söylenebilir. Bu nedenle ses ve ısı yalıtımına verilen önem de artmıştır. Dolayısıyla betonarme yapıların inşaatı sırasında ses ve ısı yalıtımı sağlayan, mümkünse binaya uygulanan yükün azalmasını sağlayan bir dolgu malzemesi kullanılması zorunluluk haline gelmiştir. Asmolen, dolgu niteliğinde kullanılan ve belirtilen ihtiyaçların giderilmesini sağlayan delikli tuğlalara ya da bloklara verilen isimdir. Firmamız tarafından sunulan EPS Asmolen ise bu malzemenin diğer çeşitlerine nazaran çok daha büyük avantajlar sağlayan bir dolgu malzemesidir.

Dolgu malzemesi olarak kullanılan asmolen bloklar ya da asmolen döşeme, farklı malzemeler kullanılarak imal edilebilir. Pişmiş topraktan, cüruf ya da beton karışımından yapılan asmolenler söz konusu olabilir. Bizim ürettiğimiz asmolen bloklar ise genleştirilmiş polistiren sert köpük olarak da isimlendirilen EPS’den (Expanded Polystyren Foam) yapılan, köpük halindeki ve kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli asmolen dolgulardır. Bu asmolen bloklar en uygun tavan ve döşeme elemanları olarak gösterilebilirler. Hafif olduğu için montajı çok kolaydır. İnşaat alanlarındaki kullanımı da oldukça kolaydır, inşaat alanlarında kesilebilirler. Beton kullanımını artırma riski olmaması da önemli bir avantajdır. Çünkü alternatif asmolen metotlarına göre kırılma riski taşımazlar. Kısacası inşaat alanlarında EPS Asmolen kullanımını tercih etmek önemli avantajlar sağlar. EPS Asmolenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Katlar arasında ses, ısı ve darbe yalıtımı sağlaması en önemli özelliklerindendir.
  • Kırılma riski taşımadığı ve kolayca kesilebildiği için sıfır fire ile uygulaması yapılabilir. Bu nedenle önemli miktarda maliyet ve işgücü/zaman avantajı sağlayacaktır.
  • Termoplastik bir malzeme olması nedeniyle (ısıtıldığında yumuşayan ve soğuduğunda tekrar sertleşen plastik grubuna verilen isim) ısı yalıtım malzemesi olarak mükemmel performans gösterir. Dolayısıyla kullanıldığı kat aralarındaki yalıtım ve aynı zamanda ses geçirgenliğini azaltmaktadır.
  • Alternatiflerine göre daha hafif olması sayesinde binaya ekstra yük eklemez, binaların statik yükünü hafifletir. Dolayısıyla demir ve beton tasarrufu yapılmasını, inşa edilen binanın maliyetinin azalmasını sağlar.
  • Taşıma işçiliğini önemli oranda yani 4/5 gibi bir oranda azaltır.
  • EPS asmolen uygulaması sırasında kalıp üzerine elyaf file serilir. Bu da sıva sonrasında çatlama riskini ortadan kaldıracaktır.
  • Deprem veya benzeri nedenlerle oluşan sarsıntılar sırasında bina üzerinde meydana gelen yıkıcı etkileri azaltması da en çok tercih edilen dolgu malzemesi olmasını sağlamaktadır.

Fabrikalarımızda ürettiğimiz ürünlerin bir diğer önemli yönü ise tamamen çevreci ürünler olması şeklinde gösterilebilir. EPS kullanılarak üretilen ürünlerin çevreye zararı olmadığı gibi, EPS Asmolen gibi ürünlerin kullanılması sayesinde de enerji tasarrufu sağlanarak CO2 emisyonunun azaltılması sağlanmaktadır. Bu da çevre koruma bilincine ve çabalarına önemli bir atkı yapmasını sağlamakta, küresel ısınma sorununun önüne çıkan engellerden birisi olmasını sağlamaktadır. Tabi ısı yalıtımı özelliği sayesinde aile ya da işletme bütçesine önemli miktarda katkı sağladığını belirtmek gerekir.  EPS Asmolen kullanılan binalarda yaşayan ya da çalışan insanların gün içinde/mevsim değişikliklerinde/yapının farklı bölgelerinde sağlanan sabit ısı sayesinde daha konforlu bir yaşama kavuştukları da unutulmaması gereken gerçeklerden bir tanesi olarak gösterilebilir.

Kısacası 60 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren Firmamız yani Atermit tarafından üretilen EPS asmolen bloklar, inşaatlarda önemli miktarda işçilik, malzeme, genel maliyet ve kalite avantajı sağlayacaktır. Farklı bölgelerde bulunan fabrikalarımızda üretilen ve Türkiye’deki 500’den fazla satış noktası ile neredeyse tüm dünyaya gönderilen EPS asmolen bloklarımız ve diğer ürünlerimiz, yaptığınız inşaatların kalitesini artırıp maliyetini düşürerek sizin firmanızın geleceğini de sağlama almaktadır.

Otomotiv Yan Sanayii Ürünleri

Araçlardan çıkan karbondiyoksit (CO2) salınımını minimuma indirmek otomotiv sektörünün en öncelikli hedeflerinden biri haline gelmiştir.  Bunun için elektrikli ve hibrid motorlar için ar-ge yapılırken bir taraftan da araçların hafifletilmesi ve ömrünü tamamlayan araçların mümkün olduğunca geri kazanılması çalışmaları sürmektedir. Başka bir hedef de yolcu ve yaya güvenliğini maksimize etmektir.

Atermit’in ürettiği EPP (genleştirilmiş polipropilen), EPS (genleştirilmiş polistiren) ve diğer köpük ürünler aracın hafiflemesine ve daha güvenli olmasına yardımcı olmakta ömürlerini tamamladıkları zaman da %100 oranında geri kazanılarak yeniden kullanılmaktadırlar.

 

Aşağıdaki resimde Atermit ürünlerinin darbe sönümleyici, boşluk doldurucu ve hafifletici olarak kullanılabileceği potansiyel yerleri görebilirsiniz:

Diğer Ürünler

EPS (Genleştirilmiş Polistiren) ve Atermit’in kullandığı diğer köpükler ile ısı yalıtımı, ambalaj, gıda ambalajı veya otomotiv ürünleri haricinde birçok farklı ürün de üretilmektedir. Ürünün hafifliğinin, yalıtım ve darbe sönümleme özelliğinin, tasarıma göre yapılabilen özel şeklinin ve dayanıklılığının önemli olduğu her yerde EPS ve diğer köpükler kullanılabilir.

Atermit’in standart olarak ürettiği ürünlerden bazıları arasında Aterdeko markası ile üretilen iç dekorasyon ürünleri, balık kutuları, diğer yiyecek kutuları, mermer kutuları, bloktan üretilen geofoam sayılabilir.

Ürünler müşterilerin isteklerine göre Atermit Makina ve Kalıp firmasında veya anlaşmalı olduğumuz diğer kalıpçılarımız tarafından tasarlanan kalıplar ile özel olarak tasarlanıp üretilebilir.